| Manufactured By | HCL |
|---|---|
| HCL P/N | PWD-X-PA66-BK |
| Series | HCL Ezyclamp |
| Corrosion Resistance | Fremragende |
| Hose Clamp Width mm/in | 12,7 mm (0,50 tommer) |
| Band Style | Præget bånd |
| Band Material | Nylon 6.6 (PA66) |
| Bolt/Screw Type | Sekskantmøtrik |
| Bolt/Screw Material | Nylon 6.6 (PA66) |
| Bolt/Screw Size | 8,0 mm (0,31 tommer) A/F |
| Max Long Term Operating Temp | 255°F - 125°C |
| Max Peak Operating Temp | 302°F - 150°C |
| Recommended Installation Temp | 60°F - 140°C |
| Continuous Use Temperature | 255°F - 125°C |
| Flammability | UL 94 V-2 |
| Chemical Resistance | Meget god |
| Colour | Sort |
| Recommended Torque Nm | 2,0 Nm |
| Country of Manufacture | Storbritannien |
| Tariff Code | 3917 40 00 99 |
| Hazardous Goods | Ingen |
| RoHS Compliant | Ja |

|
Image
|
Type
|
Clamp Dia mm
|
Clamp Dia In (fr)
|
Clamp Dia In
|
Band Width
|
HCL P/N
|
2D PDF
|
2D DXF
|
3D STP
|
Pris
|
Lager
|
Bestil Antal
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
STRAPDEL - | 25,0 mm - 50,0 mm - | 1 i - 2 in - | 0,98 tommer - 1,97 tommer - | 12,7 mm (0,50 tommer) - | PWD-13-50-PA12-BK - | - | - | - | 440 Ft | 175 |
|
|
|
STRAPDEL - | 25,0 mm - 75,0 mm - | 1 i - 3 in - | 0,98 tommer - 2,95 tommer - | 12,7 mm (0,50 tommer) - | PWD-13-75-PA66-BK - | - | - | - | 535 Ft | 0 |
|
|
|
STRAPDEL - | 25,0 mm - 100,0 mm - | 1 i - 4 in - | 0,98 tommer - 3,94 tommer - | 12,7 mm (0,50 tommer) - | PWD-13-100-PA66-BK - | - | - | - | 706 Ft | 200 |
|
|
|
STRAPDEL - | 50,0 mm - 125,0 mm - | 2 tommer - 5 tommer - | 1,97 tommer - 4,92 tommer - | 12,7 mm (0,50 tommer) - | PWD-13-125-PA66-BK - | - | - | - | 790 Ft | 200 |
|
|
|
STRAPDEL - | 75/0 mm - 150,0 mm - | 3 tommer - 6 tommer - | 2,95 tommer - 5,91 tommer - | 12,7 mm (0,50 tommer) - | PWD-13-150-PA66-BK - | - | - | - | 982 Ft | 200 |
|
|
|
HEXSKRUE - | Køb med stropdel - | Størrelse 5/16" (8,0 mm) A/F - | - - | - | PWD-SC-PA66-BK - | - | - | - | 135 Ft | 0 |
|
|
|
VINGESKRUE - | Køb med stropdel - | Nøglefærdig skrue - | - - | - | PWD-WG-PA66-BK - | - | - | - | 211 Ft | 475 |
|
Beskrivelse
Designet og fremstillet af HCL i højeste kvalitet, Ezyclamp™ er en meget alsidig nylonsnekkedrevsslangeklemme. Ezyclamp™ er 12,7 mm (½") bred og fås i 5 størrelser, der dækker et diameterområde på 25 mm (1") til 150 mm (6"). Den tilbydes i et udvalg af materialer: PA66 (Nylon 6.6.) til standard- og højere temperaturapplikationer & PA12 (Nylon 12) med øget UV-modstandsdygtighed på markedet og nichea-markedet, f.eks.
BEMÆRK: Skrue og strop sælges separat - begge er nødvendige til installation