| Manufactured By | HCL |
|---|---|
| HCL P/N | PHCT-J02-B04-H02 |
| Series | Øre (klem) Clamp Air Tool |
| Fitting Orientation | Lodret |
| For Use With Clamp 1 | Alle Oetiker øreklemmer (167, 167, 159 & 259) |
| For Use With Clamp 2 | Alle Mikalor øreklemmer (SEC, SEC-IR & DEC) |
| For Use With Clamp 3 | Tridon Zero Leak klemmeklemmer |
| Tool Length | 360,0 mm (14,17 tommer) |
| Tool Weight | 1,15 kg (2,54 lb) |
| Max Closure Force | 3409N (@ 6 bar) |
| Jaw Width | 44,0 mm (1,73 tommer) |
| Jaw Closing Range | 2,0 - 13,0 mm |
| Air Inlet Thread Size | 3,2 mm (0,13 tommer) i BSP |
| Country of Manufacture | Storbritannien |
| Tariff Code | 8203 40 00 00 |
| CE Marked | Ja |
| Hazardous Goods | Ingen |
| RoHS Compliant | Ja |

Beskrivelse
HCL Air pneumatisk øreklemme installationsværktøj - hurtig, ubesværet og konsekvent presning! Revolutioner din montageproces med HCL Air Pneumatic Ear (Pinch) slangeklemmeinstallationsværktøj. Dette kraftfulde pneumatiske værktøj giver en hurtig, ubesværet og repeterbar crimp til øreklemmer, hvilket gør det til den definitive løsning til store produktionslinjer og gentagne monteringsopgaver.
Caliper Jaw stil værktøj, der er i stand til at installere en række øre (pinch eller O) slangeklemmer, inklusive Mikalor's Single, Double Ear Clamps, Oetiker's Stepless og mange andre - se teknisk brochure for at sikre korrekt konfiguration eller kontakt os for yderligere rådgivning.
Overkommelig: HCL Air Tools er de mest overkommelige på markedet i dag. Branding muligheder: Farverlogoet kan ændres, så det passer til kundens krav. Testet holdbarhed: Værktøjsdesign er blevet testet over mange 100.000 cyklusser