| Manufactured By | Knipex |
|---|---|
| HCL P/N | MT-KX-SC-180 |
| MFG Part Number | 85 51 180 A |
| Series | Knipex tang til fjederslangeklemmer |
| Fitting Orientation | Lodret |
| For Use With Clamp 1 | Dobbelttrådsfjederklemmer (DW) |
| For Use With Clamp 2 | Mikalor Spring Band (MIK-CTB) |
| For Use With Clamp 3 | Mikalor Spring Clip (MKSPCL) |
| For Use With Clamp 4 | Rotor CTB & CTL klemmer |
| Tool Length | 180,0 mm (7,09 tommer) |
| Tool Weight | 170 g (0,3 lb) |
| Country of Manufacture | Tyskland |
| Tariff Code | 8203 40 00 00 |
| Hazardous Goods | Ingen |
| RoHS Compliant | Ja |

Beskrivelse
Installer og fjern ubesværet alle typer fjederslangeklemmer med disse specialiserede KNIPEX fjederslangeklemmer. Konstrueret til overlegen ydeevne og rækkevidde, denne 180 mm version har en 50 mm kæbekapacitet, hvilket gør den til det definitive værktøj til at tackle en lang række fjederklemmer i bilindustrien og industrielle applikationer.
- QuickSet-justering: justeres ved at skifte direkte på emnet
- Kan bruges til standard, pladsbesparende fjedertrådsslangeklemmer
- Og til fjederbåndsklemmer op til 70 mm nominel størrelse
- Tillader mere end 30 mm fastspændingsområde
- Roterende, universelle grebsindsatser til pålideligt greb om klemmerne i alle positioner
- Kæbeindsatser kan også drejes under belastning
- Ekstremt god gearing, som gør det muligt at åbne klemmer nemt uden større anstrengelser
- Slankt hoveddesign; smal hovedbredde, roterende grebsindsatser gør dette til et ideelt værktøj, især i trange områder
- Ekstra funktion: Afmonter forsigtigt slanger ved hjælp af den takkede kæbe
- Længde 180 mm