| Manufactured By | Oetiker |
|---|---|
| HCL P/N | MT-EC-OET-499 |
| MFG Part Number | 14100499 |
| Series | 499 Klemmeslangeværktøj - Lodret/sideadgang |
| Fitting Orientation | Lodret og vandret |
| For Use With Clamp 1 | Alle Oetiker 5 mm & 7 mm brede klemmeklemmer |
| For Use With Clamp 2 | Alle Mikalor øreklemmer (SEC, SEC-IR & DEC) |
| For Use With Clamp 3 | Tridon Zero Leak klemmeklemmer |
| Tool Length | 230,0 mm (9,06 tommer) |
| Tool Weight | 315 g (0,7 lb) |
| Number of Handles | 2 håndtag |
| Calibration | Go/No-Go måler inkluderet |
| Removal Orientation | Vandret |
| Jaw Style | Sidekæbe |
| Reference Jaw Force | 2000N |
| Max Ear Width | 13,0 mm |
| Country of Manufacture | USA |
| Tariff Code | 8203 40 00 00 |
| Hazardous Goods | Ingen |
| RoHS Compliant | Ja |

Beskrivelse
Installation af masterslangeklemme i trange rum med Oetiker Compound Action Side Jaw Ear Clamp Pincer, varenummer 499. Konstrueret med en unik sidekæbe og en kraftfuld sammensat handlingsmekanisme giver dette værktøj den ultimative adgang og løftestang til let og sikkert at krympe øreklemmer i de mest trange motorrum.
Et specielt sæt tænger til montering af Øre, Pinch, O-ring stil Oetiker slangeclips. Blødt greb, vinklet håndtag for ekstra løftestang. Sammensat handling for lettere at klemme Brede greb i to materialer fordeler håndtrykket og øger støtten til enhåndsbrug Buede håndtag - mere ergonomiske, passer bedre til håndfladen, bedst til mindre hænder Designet af Oetiker til ægte Oetiker øreklemmer Sidekæbetang giver adgang til at installere klemmer, hvor standardkæbekonfigurationen er begrænset