| Manufactured By | Knipex |
|---|---|
| HCL P/N | MT-KX-SC-250 |
| MFG Part Number | 85 51 250 A |
| Series | Knipex tang til fjederslangeklemmer |
| Fitting Orientation | Lodret |
| For Use With Clamp 1 | Dobbelttrådsfjederklemmer (DW) |
| For Use With Clamp 2 | Mikalor Spring Band (MIK-CTB) |
| For Use With Clamp 3 | Mikalor Spring Clip (MKSPCL) |
| For Use With Clamp 4 | Rotor CTB & CTL klemmer |
| Tool Length | 250,0 mm (9,84 tommer) |
| Tool Weight | 345 g (0,7 lb) |
| Country of Manufacture | Tyskland |
| Tariff Code | 8203 40 00 00 |
| Hazardous Goods | Ingen |
| RoHS Compliant | Ja |

Beskrivelse
Håndter ubesværet store og genstridige fjederslangeklemmer med disse specialiserede KNIPEX fjederslangeklemmer. Konstrueret til overlegen ydeevne og rækkevidde, denne 250 mm version har en 70 mm kæbekapacitet, hvilket gør den til det definitive værktøj til at håndtere en lang række fjederklemmer i bilindustrien og industrielle applikationer.
- Quickset-justering: justeres ved at skifte direkte på emnet
- Anvendes til standard, pladsbesparende fjedertrådsslangeklemmer og til fjederbåndsklemmer op til 70 mm nominel størrelse
- Tillader mere end 40 mm fastspændingsområde
- Roterende, universelle grebsindsatser til pålideligt greb om klemmerne i alle positioner
- Kæbeindsatser kan også drejes under belastning
- Ekstremt god gearing, som gør det muligt at åbne klemmer nemt uden større anstrengelser
- Slankt hoveddesign; smal hovedbredde, roterende grebsindsatser gør dette til et ideelt værktøj, især i trange områder
- Ekstra funktion: afmonter slanger forsigtigt ved hjælp af den takkede kæbe Længde mm250