| Manufactured By | Oetiker |
|---|---|
| HCL P/N | MT-EC-OET-497 |
| MFG Part Number | 14100497 |
| Series | 497 klemme slangeklemmeværktøj - lodret adgang |
| Fitting Orientation | Lodret |
| For Use With Clamp 1 | Alle Oetiker 5 mm & 7 mm brede klemmeklemmer |
| For Use With Clamp 2 | Alle Mikalor øreklemmer (SEC, SEC-IR & DEC) |
| For Use With Clamp 3 | Tridon Zero Leak klemmeklemmer |
| Tool Length | 230,0 mm (9,06 tommer) |
| Tool Weight | 315 g (0,7 lb) |
| Number of Handles | 2 |
| Calibration | Go/No-Go måler inkluderet |
| Reference Jaw Force | 2000N |
| Max Ear Width | 13,0 mm |
| Country of Manufacture | USA |
| Tariff Code | 8203 40 00 00 |
| Hazardous Goods | Ingen |
| RoHS Compliant | Ja |

Beskrivelse
Tag kampen ud af øreklemmeinstallationen med Oetiker Compound Action Standard Jaw Ear Clamp Pincer, varenummer 497. Konstrueret med en kraftig sammensat handlingsmekanisme, multiplicerer dette værktøj din håndkraft, så du nemt og sikkert kan krympe Oetiker øreklemmer for en pålidelig, lækagesikker forbindelse hver gang.
Et specielt sæt tænger til montering af Øre, Pinch, O-ring stil Oetiker slangeclips. Blødt greb, vinklet håndtag for ekstra løftestang. Sammensat handling for nemmere at klemme Brede greb i to materialer fordeler håndtrykket og øger støtten. Brug til enhånds buede håndtag - mere ergonomiske, passer bedre til håndfladen, bedst til mindre hænder Designet af Oetiker til ægte Oetiker øreklemmer